Doğadaki en sert mineral taşlardan biri olan kuvars, Çimstone’a eşsiz sağlamlık ve dayanıklılık kazandırır. Yapısını oluşturan etkilenmeyen, leke tutmayan, sınırsız renk ve doku alternatifli, hijyenik bir yüzey kaplama malzemesidir.

Çimstone yüksek aşınma, çizilme, darbe dayanımına sahip, leke tutmayan, gözeneksiz ve bu sebeple de kolay temizlenebilen, parlatma veya cila istemeyen, özel bakım gerektirmeyen, hijyenik bir malzemedir. Farklı dokularda, çeşitli efekt malzemelerle, geniş bir renk skalasında üretilebilen

Çimstone estetik görüntüsü, üstün dayanımı ve kullanım kolaylığı ile mutfak tezgahları için ideal çözümler getirir. Çimstone, birbirinden güzel renk ve doku seçenekleri ile şıktır, modern mutfakların mimari çizgisini tamamlayan estetik görüntüsü ile benzersizdir. Kuvarsın dayanım üstünlüğü sayesinde sağlamdır, sıvı emmeyen ve leke tutmayan yapısı ile hijyen belgesine sahip özel bir yüzey kaplama malzemesidir

Çimstone saf kuvarstan; tamamen doğadan elde edilen bir mineral taştan oluşmaktadır. Çimstone’un ışıltılı güzelliği ve benzersiz sağlamlığı da yapısını oluşturan kuvarstan gelmektedir

Çimstone parlaklığını kuvarsın doğal ışıltısından alır, doğal parlaklığını ve pürüzsüz yapısını uzun yıllar korur. Sonradan polisaj (yerinde silim) gerektirmez.

Çimstone, üzerinde bıçakla kesme doğrama işlemi yaparken çizilmez. Çimstone yapısal olarak ısıyla kısa süreli temasta, diğer taşlardan daha dayanıklıdır. Yapısını oluşturan 7 mohs sertlikteki kuvars minerali sayesinde Çimstone, yüksek çizilme ve aşınma dayanımı gösterir. Böylece, Çimstone banko tezgah üzerinde ekmek tahtası olmaksızın kesme, doğrama işlemleri rahatlıkla yapılabilir, yemek hazırlarken tezgahın tamamı çalışma alanı olarak kullanılabilir..

Çimstone sentetik bir ürün değildir; taşın tamamına yakını doğal kuvarstır. Çimstone’un sağlamlığı kuvarsın benzersiz şekilde sert bir mineral taş olmasından kaynaklanmaktadır. Diğer doğal taşların aksine, yapısında kılcal çatlak bulunmayan ve sıvı emmeyen Çimstone, leke tutmaz, günlük temizlik malzemeleri, hatta sadece nemli bir bezle bile kolaylıkla temizlenebilir. Mikro gözeneklere ve kılcal çatlaklara sahip doğal taşlar suyu bünyesine emerek leke tutarken, diğer yandan da bu kılcal çatlaklar bakterilerin yaşaması için elverişli ortam yaratır.

Çimstone diğer doğal taşlara zarar veren sirke, limon, zeytinyağı, şarap gibi mutfakta her gün kullanılan malzemelerin yıpratıcı etkisinden de zarar görmez. Parlaklığını kuvarsın doğal ışıltısından alan Çimstone mermer, granit gibi parlatma, cila gerektirmeden ilk günkü görünümünü yıllarca korur. Doğal taşlar rezervlerle sınırlı olduğundan istenilen miktar, kalite ve renk seçeneğini her zaman sunamazken, Çimstone değişik beklentilere uygun farklı renklerde üretilebilir.